McDar-ߣ
PC ye format atmak (resimli anlatım ) 2010
McDar-ߣ
PC ye format atmak (resimli anlatım ) 2010
McDar-ߣ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

McDar-ߣ

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

PC ye format atmak (resimli anlatım )

2 posters
YazarMesaj
*KaRaTeKe*
Aktif Üye
Aktif Üye
*KaRaTeKe*

Rap Gücü : 300
Rap Puanı : 0
Doğum tarihi : 09/11/92
İş/Hobiler : ögrenci ,pc başında dırmak
Lakap : karateke

PC ye format atmak (resimli anlatım ) Empty
MesajKonu: PC ye format atmak (resimli anlatım )   PC ye format atmak (resimli anlatım ) Icon_minitimePerş. Haz. 18, 2009 5:29 pm

PC ye format atmak (resimli anlatım ) Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 643x483 and weights 10KB.
PC ye format atmak (resimli anlatım ) 212mv

Windows XP Home ve Professional versiyonlarının kurulumunun nasıl yapıldığını adım adım görelim.
Windows XP CD-ROM'unu takın ve bilgisayarınızın güç düğmesine dokunun.
Not: Bilgisayar açılırken çıkan ekran sizin bilgisayarınızda biraz farklı olabilir.

PC ye format atmak (resimli anlatım ) Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 643x483 and weights 7KB.
PC ye format atmak (resimli anlatım ) 19zw

Press any key to boot from CD... mesajını göreceksiniz. Herhangi bir tuşa bastığınız anda sistem takılı olan XP CD-ROM'undan sistem dosyalarını yükleyecektir ve kurulum başlayacaktır. Eğer herhangi bir tuşa basmazsanız bir süre sonra sistem harddiskten boot etmeye çalışacaktır.
Kurulumdan sonra XP CD-ROM'unu cd sürücüde unutanlar karşılarına tekrar kurulum ekranı gelip şok olmasınlar diye alınmış bir önlem...
PC ye format atmak (resimli anlatım ) 29hd
CD-ROM'dan açılış yapılıp kurulum işlemi başladı, karşımıza ilk çıkan yazı:
Setup is inspecting your computer's hardware configuration...
PC ye format atmak (resimli anlatım ) 35fv
Bir bekleme süresinin ardından, Microsoft'un klasik mavi yükleme ekranı geliyor

PC ye format atmak (resimli anlatım ) Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 723x403 and weights 4KB.
PC ye format atmak (resimli anlatım ) 49rb

Daha sonra Setup is starting Windows mesajı ve Windows XP Professional Setup yada Windows XP Home Setup ekranı:

PC ye format atmak (resimli anlatım ) Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 723x399 and weights 6KB.
PC ye format atmak (resimli anlatım ) 53jo

ENTER tuşuna basarak devam edersek:
Windows XP Licensing Agreement yani yazılım anlaşması geldi. F8 tuşuna basarak geçelim.
Şimdi önemli bir adıma geldik. Diskin bölümlenmesi ve formatlama işlemi.

PC ye format atmak (resimli anlatım ) Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 723x399 and weights 8KB.
PC ye format atmak (resimli anlatım ) 63qv1

Eğer disk daha önceden kullanılmışsa veya zaten içinde başka bir işletim sistemi yüklü ise, bu ekranda varolan disk bölümü görünecektir. Ya da yukarıda olduğu gibi Unpartitioned space adı altında bölümleme yapılmamış disk alanı görünecektir. Siz duruma göre varolan bölümü(partititon) seçip Enter ile devam edebilir veya Unpartitioned space'i seçip C tuşuna basarak bu alanı bölümleyebilirsiniz. Şu anda yukarıda gözükmüyor ama bu ekranda varolan bir bölümü silme imkanı da var(bu durumda o bölümün içindeki herşey gider ona göre..).
Ben önce C tuşu ile bölümledim ve Enter tuşu ile devam ettim.
Bu ekranda ise hangi dosya sisteminin kullanılacağını soruyor.

PC ye format atmak (resimli anlatım ) Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 723x399 and weights 9KB.
PC ye format atmak (resimli anlatım ) 74oi

Eğer varolan bir disk bölümünü seçip bu ekrana gelmişseniz tekrar formatlamadan o bölümü kullanma seçeneğinizde olacaktır. Böylece o bölümdeki bilgiler de korunmuş olur.
Bizim ise şimdi iki seçeneğimiz var: FAT veya NTFS.
FAT Bu dosya sistemi DOS ve W9x'in kullandığı dosya sistemidir. Bu şekilde formatlarsanız, bir DOS disketiyle açtınızda diskinize erişebilirsiniz. Aynı şekilde eğer birden fazla işletim sistemi kullanıyorsanız, mesela bir de W98 yüklü ise, W98 ile açtığınızda bu disk alanını da görüp kullanabileceksiniz.
İki tane büyük dezavantajı var:
* Kullandığı dosyalama yöntemi diski 64KB'lık hücrelere bölüyor. Ve bir dosya en azından bir hücreyi kapladığı için, 1KB'lık bir dosya bile oluştursanız diskinizde 64KB yer kaplayacaktır.
* NTFS sisteminin sunduğu disk ve dizinlere hatta dosyalara erişimin kullanıcı bazında kısıtlanabilmesi özelliğinden mahrum kalacaksınız.
NTFS DOS disketiyle açınca ve W9x işletim sistemlerinden erişilememesi dışında güvenilir ve XP'nin özelliklerini tam olarak kullanmanıza imkan veren bir dosya sistemi. Bu arada kafanıza belki takılır diye söylüyorum, W9x tarafından erişilemez derken bu ağ üzerinden erişemez demek değil. Aynı makinada birden fazla işletim sistemi varsa bu durum söz konusu olabilir.
NTFS kullanmanızı öneriyorum ve bende NTFS üzerindeyken Enter ile devam ediyorum.
Disk formatlanıyor:

PC ye format atmak (resimli anlatım ) Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 723x399 and weights 5KB.
PC ye format atmak (resimli anlatım ) 81ua

Ve dosyalar CD-ROM'dan diske koplayalanıyor:

PC ye format atmak (resimli anlatım ) Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 723x399 and weights 5KB.
PC ye format atmak (resimli anlatım ) 94bu

Ve sistem yeniden açılacak...:

PC ye format atmak (resimli anlatım ) Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 723x399 and weights 6KB.
PC ye format atmak (resimli anlatım ) 106be

Bilgisayar açıldığında Windows XP ilk defa Graphical User Interface(GUI) - Grafik kullanıcı arabirimi ile açılıyor:

PC ye format atmak (resimli anlatım ) Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 643x483 and weights 10KB.
PC ye format atmak (resimli anlatım ) 118bj

PC ye format atmak (resimli anlatım ) Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 643x483 and weights 12KB.
PC ye format atmak (resimli anlatım ) 129mq

Bu adımlarda biz hiçbirşeye elimizi sürmüyoruz, çay, kahve, kakao, salep işte ne varsa.... PC ye format atmak (resimli anlatım ) Msn_happy

PC ye format atmak (resimli anlatım ) Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 643x483 and weights 13KB.
PC ye format atmak (resimli anlatım ) 135aj

Şimdi karşımıza önemli bir adım geldi. Eğer Türkçe dışında bir versiyonu yüklüyorsanız(muhtemelen English olanı..) bu ekranda hem Customize düğmesine tıklayarak Türkiye'yi seçmemiz lazım, hem de Details ile Türkçe klavyeyi seçmemiz gerekiyor.
PC ye format atmak (resimli anlatım ) 142tq
İsminizi ve eğer bir kurumda yükleme yapıyorsanız kurum ismini yazın:
PC ye format atmak (resimli anlatım ) 153wj
25 haneli Product key'i girin (Windows XP CD-ROM üzerinde-kutusunda yazıyor)
PC ye format atmak (resimli anlatım ) 162vl
Ağda da görünecek ve ağ üzerinde her bilgisayarda farklı olması gereken Computer name değerini girin.
Administrator kullanıcısının şifresini girin, Confirm password karşısına aynı şifreyi tekrar girin:
PC ye format atmak (resimli anlatım ) 176ix
Administrator şifresini boş bırakabilirsiniz ama eğer bir şifre girerseniz bu şifreyi kesinlikle unutmayın, yoksa makinayı açamazsınız.
Date and Time Settings
Tarih ve saati kontrol edin, gerekiyorsa düzeltin. Time Zone alanında Türkiyenin GMT +2 olan saat dilimini seçin (Athens, İstanbul...gibi bir ismi var).
PC ye format atmak (resimli anlatım ) 180it
Eğer bilgisayarda takılı bir ağ kartı varsa, kurulum işlemi sırasında tespit edilecektir. Bu durumda size altta olduğu gibi Typical settings ile, yani varsayılan ayarlarla birşey sormadan kurulmasını veya Custom settings ile bazı ayarlar yaptırmasını(mesela IP adresini girmek gibi) seçtirecektir. Biz Typical settings'i seçiyoruz, zaten kurulduktan sonra istediğimiz gibi gidip bu ayarları değiştirebiliriz.
PC ye format atmak (resimli anlatım ) 196ay
Finalizing installation adımı ile kurulum işlemi devam ediyor, yine çay, kahve, kakao ve sahlep...

PC ye format atmak (resimli anlatım ) Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 643x483 and weights 14KB.
PC ye format atmak (resimli anlatım ) 208xz

Restart...:

PC ye format atmak (resimli anlatım ) 217gj

Ekran çözünürlüğümüzü ayarlayacak. OK
PC ye format atmak (resimli anlatım ) 225ad
İnternet üzerinden Microsoft'un web sitesine bağlanmayı deneyecektir. Bu adımı Skip ile geçmenizde hiçbir sakınca yok.
Administrator özelliğine sahip olacak ilk kullanıcıları oluşturmanız istenecek. Ve XP'nin login ekranı karşınıza gelecektir.

PC ye format atmak (resimli anlatım ) Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 670x216 and weights 6KB.
PC ye format atmak (resimli anlatım ) 237xk

Eğer kurulum yapılırken sadece bir kullanıcı oluşturulmuş ve onunda şifresi yoksa, bu login ekranı çıkmaz, direkt masaüstü gelir... Hadi geçmiş olsun.
http://www.darbe.forum.st
mine
Gelişmiş Üye
Gelişmiş Üye
mine

Rap Gücü : 1125
Rap Puanı : 1
Doğum tarihi : 27/08/95
İş/Hobiler : yüksek sesle müzik dinlemek-arkadşlarla ve kankilerlee konuşmakk hep beraber eğlenmek-kankilerimin sitelerine takılmakk
Lakap : ßeautifuL_Min£

MesajKonu: Geri: PC ye format atmak (resimli anlatım )   PC ye format atmak (resimli anlatım ) Icon_minitimeC.tesi Haz. 20, 2009 10:51 am

kankii saol paylaşım için ama çokk ilginç bi şekilde anlatmışınnn ben gene anlamadımm ama anlayan arkiler vardırr
*KaRaTeKe*
Aktif Üye
Aktif Üye
*KaRaTeKe*

MesajKonu: Geri: PC ye format atmak (resimli anlatım )   PC ye format atmak (resimli anlatım ) Icon_minitimeC.tesi Haz. 20, 2009 11:01 am

ben bu şekilde ögrendim bundan başka anlayazsınız Wink Smile
mine
Gelişmiş Üye
Gelişmiş Üye
mine

Rap Gücü : 1125
Rap Puanı : 1
Doğum tarihi : 27/08/95
İş/Hobiler : yüksek sesle müzik dinlemek-arkadşlarla ve kankilerlee konuşmakk hep beraber eğlenmek-kankilerimin sitelerine takılmakk
Lakap : ßeautifuL_Min£

MesajKonu: Geri: PC ye format atmak (resimli anlatım )   PC ye format atmak (resimli anlatım ) Icon_minitimeC.tesi Haz. 20, 2009 2:01 pm

kim anlatırsa anlatsın anlayamıyom bu format işini kankii
ama saol paylaşım için Smile Wink
*KaRaTeKe*
Aktif Üye
Aktif Üye
*KaRaTeKe*

MesajKonu: Geri: PC ye format atmak (resimli anlatım )   PC ye format atmak (resimli anlatım ) Icon_minitimeC.tesi Haz. 20, 2009 8:01 pm

ricaaa ederim

PC ye format atmak (resimli anlatım )
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Standart Artık Format Tarih Oldu <Acronis True Image 9> [Image Wizard Resimli Anlatim]
» Youtubeden Sitemize Video Koyma Resimli Anlatım...
» Sitemize Anket Nasıl Yapılır Resimli Anlatım...
» Windows Media Player Radyo Yayını [ResimLi Anlatım]
» Format veya Fdiskten Sonra Silinen Dosyaları Kurtarma(Resimli)